Закупівлі, торги або тендера? Як правильно?

Ноябрь 16th, 2011 по admin Оставить ответ »

У друкованих та інтернет-виданнях раз у раз з’являються повідомлення про підготовку або факт проведення тендерів вітчизняних та іноземних підприємств, організацій чи відомств. Даний термін міцно закріпився в лексиконі ділових людей і всюди використовується для позначення конкурсу, який проводиться серед компаній, котрі змагаються за право організації поставок, надання послуг або виконання робіт для того чи іншого замовника. Якщо в ролі такого замовника виступає держава, делегуючи відповідні повноваження своїм представникам, і оплата товарів, робіт і послуг здійснюється за рахунок державних коштів, то тендер буде називатися державним. Якщо ж мова йде про приватне підприємство або господарське товариство, частка державної власності в статутному капіталі якого становить менше 50%, то і тендер буде комерційним. Але суть самого поняття при цьому не змінюється. У будь-якому випадку мається на увазі конкурентна форма відбору пропозицій, умови подачі яких оголошуються заздалегідь. Проводиться такий конкурс виходячи з принципів змагальності, справедливості, відкритості та ефективності.

Під закупівлями ж зазвичай мається на увазі власне придбання замовником товарів, робіт або послуг, для організації якого в сучасному бізнесі все частіше використовуються форми тендера, або, вірніше, конкурсних торгів. Саме так звучить офіційне визначення будь-якої з процедур здійснення конкурсного відбору учасників з метою визначення переможця, якому потім надається право укладання договору про співпрацю з замовником. Іноді для стислості кажуть просто — торги. Відповідним чином звучать і похідні від даного поняття: документація конкурсних торгів, комітет конкурсних торгів, пропозиція конкурсних торгів на противагу настільки ж широко використовуваним, але неофіційним: тендерна документація, тендерний комітет, тендерну пропозицію.

Тендерна форма організації закупівель дозволяє найбільш оптимальним способом вирішити будь-яке поставлене завдання, адже замовник конкурсних торгів має можливість порівняти відразу кілька пропозицій потенційних постачальників або підрядників, кожен з яких, до того ж, прагне зробити свою заявку найбільш привабливою, і вибрати з них найбільш підходящу за цілим рядом параметрів, тобто, найбільш економічно доцільну. Існує кілька процедур закупівлі: відкриті торги, двоступеневі торги, запит цінових пропозицій, попередня кваліфікація учасників, закупівля в одного учасника. Кожна з них використовується при певних умовах і проходить за певним сценарієм, детально викладеним у Законі Україні «Про здійснення державних закупівель». Даний документ, до речі, є основним у цій сфері, саме він встановлює правові та економічні основи проведення державних закупівель.

Реклама

Комментарии запрещены.