Тендери: визначення

Декабрь 22nd, 2011 по admin Оставить ответ »

Поняття «тендер» прийшло до нас з англійської мови і в даний час широко використовується в ділових колах, а слідом за ними — і в засобах масової інформації, для позначення конкурсних торгів. Говорячи про тендер, ми зазвичай маємо на увазі такий спосіб розміщення замовлення на поставку будь-яких товарів, надання тих чи інших послуг або виконання робіт, при чому умови поставок обговорюються заздалегідь і доводяться до відома всіх потенційних постачальників, з числа яких потім на конкурсній основі вибирається виконавець замовлення. Основними принципами кожного тендеру, як бачимо, можна вважати змагальність, справедливість і ефективність. Закон, крім того, згадує про відкритість, неупередженість, добросовісну конкуренцію, недискримінацію та доцільність. Конкурсні торги, як правило, допомагають істотно економити кошти, скорочувати терміни вирішення поставленої задачі найбільш економічно доцільним способом. Крім того, з’являється можливість окреслити коло потенційних ділових партнерів, що важливо для вибудовування стратегії будь-якого бізнесу.

Особливо широко використовуються тендери в сфері державних закупівель, оскільки для більшості державних і комунальних підприємств, а також господарських товариств з переважною часткою держвласності, і випадків, детальний перелік яких наведений у статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (нова його редакція вступила в силу 2 жовтня 2011 року), така форма розміщення замовлень є обов’язковою. Але сам термін «тендер» в згаданому законі не зустрічається, оскільки вітчизняне законодавство оперує поняттям «торги» або «конкурсні торги», визначаючи їх як «здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця відповідно до встановлених процедур». Що стосується процедур, то вибір слід робити з п’яти варіантів: відкриті торги, двоступеневі торги, запит цінових пропозицій, попередня кваліфікація учасників і закупівля в одного учасника.

Найбільш яскраво суть тендерних закупівель відображають відкриті торги, як основна і тому найбільш поширена процедура. Під час їх проведення оголошення про підготовлювані торги служить одночасно запрошенням усіх бажаючих, незалежно від типу підприємства, форми власності, місця реєстрації тощо, внести свої пропозиції щодо предмета торгів. Більш детально вимоги замовника викладаються в так званій тендерній документації, або документації конкурсних торгів, отримати яку можна безкоштовно, звернувшись за адресою, вказаною в анонсі. З числа поданих пропозицій, в запланований термін уповноважені представники замовника — члени його тендерного комітету — і будуть вибирати одне, найбільш підходяще за всіма параметрами, щоб потім укласти з його автором договір про постачання товарів, надання послуг чи виконання робіт.

Реклама

Комментарии запрещены.